Kiedy kredyt wypłacany jest w całości a kiedy w transzach?

Zarówno przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego możemy mieć do czynienia z wypłatą kredytu hipotecznego w transzach albo w całości. Od czego zależy i jak będą wypłacane pieniądze?

 

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Przeważnie to przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego kredyt hipoteczny bank wypłaca razu w całości – lokal jest wybudowany i gotowy, dlatego bank od razu przelewa pełną kwotę na konto sprzedającego.
Kiedy może zdarzyć się, że bank wypłaci gotówkę w transzach?
* Pierwszy przypadek – wtedy, gdy zbywca na wybrane mieszkanie sam zaciągnął kredyt i nie spłacił go do końca. Wówczas pierwsza transza idzie na spłatę zobowiązania, a druga trafia bezpośrednio do sprzedającego.
* Drugi przypadek – gdy mieszkanie jest do remontu i kupujący bierze dodatkowe pieniądze na remont.

Budowa domu

Wypłata kredytu w transzach jest również powszechna przy budowie domu, w ten sposób bank zabezpiecza się i daje klientowi środki na budowę w transzach zgodnie z wcześniej ustalonym kosztorysem budowy. Aby uzyskać kolejną transze klient musi przedstawić faktury za poniesione koszty lub rzeczoznawca musi ocenić postępy w pracach budowlanych .W zależności od banku średnia wysokość pojedynczej transzy może wynosić ok. 150 tyś zł.

Zakup mieszkania od dewelopera

Przy zakupie mieszkania od dewelopera kredyt – prawie zawsze – jest wypłacana w kilku transzach. Dlaczego się tak dzieje? Zgodnie z prawem deweloperzy mogą dostawać pieniądze z kredytu klientów w częściach, czyli transzach adekwatnych do postępu prac na budowie. W ten sposób chroni się kupujących. Budujący nie dostaje pieniędzy od razu, więc w razie niewywiązania się z umowy, klient nie straci pełnej kwoty.Trzeba wiedzieć, że dopóki zobowiązanie nie zostanie wypłacone w całości, klient płaci jedynie odsetki od transz, które już otrzymał deweloper. Pełne raty kapitałowe wraz z odsetkami klient będzie spłacać dopiero wtedy, gdy pieniądze w całości trafią na konto wykonawcy.

Pomocne Materiały:

Porównaj oferty kredytów, zanim wybierzesz bank.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o