Częste pytania

Jest wiele pytań, na które warto znać odpowiedz

Czy pomagają Państwo tylko na terenie Warszawy ?

Swoich Klientów mamy w całej Polsce, nie ograniczamy się tylko do Warszawy, w czasach szybkiego internetu i szybkich usług kurierskich – możemy świadczyć nasze usługi wszędzie. Proszę uzupełnić formularz zgłoszeniowy na pewno pomożemy.

Czy Państwa usługi są bezpłatne ?

Tak, zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, jesteśmy wynagradzani przez bank, od Państwa nie pobieramy żadnych opłat.

W czym pomoże mi ekspert kredytowy?

Ekspert kredytowy posiada większe doświadczenie we współpracy z bankami, niż klient, ponieważ jest to jego praca. Dzięki temu, że zna doskonale wszystkie oferty kredytów hipotecznych pomoże wybrać taki kredyt, którego oczekuje klient.

Ekspert kredytowy wie w jaki sposób negocjować z bankiem. Wie, który bank pozwala na negocjacje, a który ma negatywną w tym zakresie politykę wewnętrzną banku. Tak, zdarzają się takie banki.

Niezależny ekspert kredytowy przeprowadzi Państwa przez całą procedurę kredytu hipotecznego – od wyszukania ofert po finalizację umowy. Będzie z Tobą na każdym etapie przyznania kredytu pomagając uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny.

Czy ekspert kredytowy ma obowiązek wytłumaczyć zapisy umowy kredytowej?

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami nie wymaga tego od pracy ekspertów kredytowych. Jest to jednak powszechnie przyjęty zwyczaj dobrych praktyk współpracy z klientem. Dlatego my tak pracujemy w naszym biurze. Kiedy klient otrzymuje min. trzy decyzje kredytowe spotykamy się w biurze, lub rozmawiamy poprzez telefon o decyzjach kredytowych. Następnie po wyborze jednego banku skupiamy się na samej umowie kredytowej. Przechodzimy przez najważniejsze paragrafy dotyczące parametrów cenowych oferty, oraz sprawdzamy z klientem zapisy dotyczące uruchomienia kredytu i warunków do spełnienia w trakcie życia kredytu: cross-sellingu i dodatkowych wymogów banku.

Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

W przypadku kredytu hipotecznego mogą to być: zakup domu i/lub jego budowa, zakup mieszkania, działki  itd. Natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, nawet nie związany z nieruchomością.

UWAGA! Pożyczka hipoteczna jest na dowolny cel i jeśli chcą Państwo otrzymać pieniądze na remont lub konsolidację, wtedy należy wziąć kredyt hipoteczny a nie pożyczkę hipoteczną. Remont, wykończenie, przebudowa oraz konsolidacja są celami kredytu hipotecznego, tylko innego typu, ale oprocentowanego tak samo nisko jak kredyt na zakup.

Czy mogę zawiesić spłatę rat kredytu?

Tak, można na pewien czas zawiesić spłatę kredytu, ale w większości przypadków wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli bank wyraża zgodę na wakacje kredytowe dla klienta, jednocześnie nie anuluje naszej raty kredytowej.

W jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową?

Każdy bank wylicza zdolność kredytową według swoich procedur, dlatego warto sprawdzać swoje możliwości w kilku bankach. Co do ogólnej zasady, zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie dochodów osoby wnioskującej, jej stosunku pracy, posiadanych już zobowiązań kredytowych i kosztów utrzymania.

Czy trzeba mieć wkład własny, by dostać kredyt?

Tak, aktualne przepisy wymagają min. 10% wkładu własnego w stosunku do wartości nieruchomości. Jednak warto rozważyć, czy jest to dla nas opłacalne. Czasami lepiej przekazać większy wkład własny, aby zmniejszył się całkowity koszt kredytu. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z kredytem np. prowizji dla agencji nieruchomości, banku czy notariusza.

Na co trzeba zwracać uwagę przed wyborem kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim należy sprawdzić wysokość oprocentowania. Warto też zwrócić uwagę na prowizję, jaką bank pobierze za udzielenie kredytu, czy wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, jakie poniesiemy koszty przy zmianie okresu spłaty zadłużenia oraz ile kosztuje ubezpieczenie.

Poza tym należy sprawdzić czy jest konieczność zakupu produktów dodatkowych banku, które są warunkami uzyskania promocyjnych warunków kredytu.

Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z osobą spoza rodziny?

W chwili obecnej banki wyrażają zgodę na udzielenie kredytu osobom nie spokrewnionym ze sobą oraz nie będącym małżeństwem.

Co stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego?

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej jednej lub kilku nieruchomości należącej do kredytobiorcy lub osób trzecich.

Hipoteka daje bankowi możliwość dochodzenia swoich praw do nieruchomości, nawet jeśli nastąpi zmiana właściciela. Kiedy kredyt zostanie spłacony całkowicie, bank wystawi zezwolenie na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości.

Moment wykreślenia hipoteki przez sąd to ostatni etap współpracy kredytobiorcy z bankiem. Większość banków wymaga ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości od różnych zdarzeń losowych np. pożaru, powodzi itp.

Warto podkreślić, że w okresie przejściowym, czyli do momentu uprawomocnienia się wpisu hipoteki do księgi wieczystej banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia przejściowe tj. ubezpieczenie kredytu, podwyższone oprocentowanie, czy weksel własny in blanco.

Jakie dokumenty należy zabrać na spotkanie ?

Na wstępne spotkanie ze mną należy wziąć ze sobą dwa typy dokumentów:

  • Potwierdzenie państwa zarobków (etat) lub PIT i KPiR (działalność), umowy zlecenia lub o dzieło.
  • Potwierdzenie celu zakupu oraz jego ceny. Jeśli posiadają już państwo roboczą lub podpisaną umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską na nieruchomość, wtedy również należy ją przedstawić.

Zachęcamy do wykonania symulacji kredytu hipotecznego, dzięki niej dowiedzą się Państwo, który bank ma najlepszą ofertę.